Nowy projekt badawczy firmy Servier we współpracy z Walter and Eliza Hall Institute

15.10.2014

 

Firma  Servier nawiązała współpracę z instytutem badawczym Walter and Eliza Hall Institute, aby wspierać opracowywanie nowych substancji mogących umożliwić skuteczną terapię kliku rodzajów nowotworów, zwłaszcza nowotworów krwi. Ogłoszenie rozpoczęcia prac nad wspólnym projektem nastąpiło 2 października 2014 roku.

 

Zespół badawczy z Walter and Eliza Hall Institute przeprowadzi w oparciu o modele przedkliniczne, badania reakcji komórek nowotworowych na terapię mimetykami BH3 blokującymi białka Mcl1, odkrytymi przez spółkę Servier we współpracy z firmą Vernalis. Wyniki pokażą, czy te nowej klasy związki będą mogły w przyszłości być wykorzystywane w terapii pacjentów cierpiących na nowotwory oraz przeciw jakim rodzajom schorzenia okażą się najskuteczniejsze. Pracami badawczymi kieruje prof. Guillaume Lessene.

Odkrycie związków umożliwiających selektywną inhibicję białek Mcl-1 jest wynikiem wieloletnich badań nad lekami zwalczającymi białka inhibitorowe apoptozy z rodziny Bcl-2.

– Białka Mcl-1 to obiecujący cel w terapii wielu rodzajów nowotworów. Istnieją wyniki licznych badań eksperymentalnych, które dowodzą, że białka Mcl-1 mogą być swoistą piętą achillesową wielu nowotworów, w tym w szczególności nowotworów krwi – mówi prof. Lessene z Walter and Eliza Hall Institute.

Badacze z Walter and Eliza Hall Institute są pionierami badań dotyczących wpływu rodziny białek Bcl‑2 na rozwój nowotworów oraz ich odporność na leczenie. Po raz pierwszy dokonali znaczącego odkrycia w tym zakresie ponad 20 lat temu, wyjaśniając rolę białka Bcl-2 w nowotworach. Dysponują pokaźnym doświadczeniem w ocenie i budowaniu potencjału substancji służących do walki z nowotworami, w tym mimetyków BH3.

– Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z Walter and Eliza Hall Institute pozwoli nam uzyskać kluczowe dane i opracować pomysły, które będą wspierać rozwój naszych kandydatów na leki blokujące białka Mcl1 oraz, że nasze wspólne badania pozwolą na stworzenie innowacyjnych terapii dla pacjentów z chorobami nowotworowymi –  mówią zgodnie Jean-Pierre Abastado, kierownik Pionu Onkologii oraz Olivier Geneste, dyrektor ds. programów apoptozy w spółce Servier.

 

Informacje o Mcl-1:

 

Białko Mcl1 należy do grupy blisko wzajemnie powiązanych białek z rodziny Blc-2, do której należą także białka Bcl-2 i Bcl-xL. Podobnie jak Mcl-1, Bcl-2 i Bcl-xL mają równie istotne znaczenie w przedłużaniu żywotności pewnych rodzajów komórek nowotworowych.

 

Informacje o Walter and Eliza Hall Institute

 

 

Walter and Eliza Hall Institute mieści się w Melbourne, w Australii. Zatrudnia ponad 750 badaczy, których prace koncentrują się na poznawaniu, zapobieganiu i leczeniu takich chorób jak nowotwory krwi, rak piersi czy jelita grubego, cukrzyca, zapalenie stawów, celiakia czy malaria.

 

Na podstawie badań przeprowadzonych w instytucie rozpoczęto realizację ponad 100 prób klinicznych na skalę krajową lub międzynarodową. Obejmują one próby kliniczne szczepionek na cukrzycę typu 1, celiakię i malarię, a także badania nowego rodzaju leków przeciwnowotworowych znanych jako mimetyki BH3 przeznaczone do leczenia pacjentów cierpiących na białaczkę.

 

Informacje o firmie Servier:

Firma Servier jest niezależną francuską firmą farmaceutyczną prowadzącą własne badania naukowe. Rozwój firmy oparty jest na ciągłym dążeniu do opracowania innowacji w następujących dziedzinach terapeutycznych: chorób układu krążenia, chorób metabolicznych, neurologicznych, psychiatrycznych, układu kostnego i stawów, jak również chorób nowotworowych.

 

W roku 2013 firma odnotowała obroty w wysokości 4,2 miliarda euro.

Aż 91% leków produkowanych przez Servier sprzedawanych jest poza Francją.

W 2013 r. firma Servier zainwestowała 27% wartości obrotów ze sprzedaży leków w działalność badawczo-rozwojową.

 

Spółka Servier jest obecna w aż 140 krajach i zatrudnia ponad 21 tys. ludzi na całym świecie.

Dodatkowe informacje o firmie Servier można znaleźć na stronie internetowej www.servier.com

 

Dodatkowych informacji udziela

p. Vanessa Solomon

doradca ds. komunikacji w Walter and Eliza Hall Institute

tel. +61 3 9345 2971, +61 431766715

e-mail: solomon@wehi.edu.au